Bronzöntés : A művész Úr “műhelytitkaiba” pillantunk bele:
A bronzszobor egészen más eljárással készül, a bronz ugyanis nem faragható/vájható. Folyékony állapotban kell egy előre elkészített negatív formába önteni. Csak egészen kicsi szobrokat lehet tömör bronzból készíteni, egy nagyobb forma már megreped kihűlés közben, ráadásul a bronz igen drága anyag . Ezért sokszor a bronzszobrok is üregesek belül. A bronzöntés legkifinomultabb eljárását már az egyiptomiak is ismerték, ez az ún. viaszveszejtéses eljárás. Ez a következőképp néz ki: a szobrász először egy erős vasvázra tűzálló anyagból megformázza a leendő szobrot. Miután ez a forma kihűlt, bevonja viasszal, olyan vastagon, amilyen vastagnak majd a bronznak kell lennie…..
A bronz-öntés eljárása több ezer éves
A művészettörténészek a görög művészet nagy fordulatának tekintik a bronz megjelenését a szobrászatban.
Egy bronz szobor öntésénél a műalkotás elkészítése a szobor megformálásával kezdődik. A művész a vázra puha anyagot (pl. szilikon) hord fel, így könnyebb lesz a szobor megformálása. Miután megkeményedett a szobor, a mester leveszi az szoborról a negatívot, mely gipszből készül. A gipszbe viaszt kennek, ez a viaszréteg adja meg a szobor vastagságát. A viasszal kiöntött negatívot összeillesztik, és egy fémszerkezettel látják el, majd beleöntik a belső magot (ami egy hőálló keverék).
Következő lépésben a negatívot leválasztják, így megmarad a viaszréteg, a viaszszobor.
A következő lépésben viaszból készült úgynevezett beömlő csatornákat illesztenek a felülethez, melyeken keresztül a folyékony bronz beömlik majd a szobortestbe. Ezután egy „külső köpenyt” öntenek rá szintén hőálló anyagból, amelyet egy vasszerkezettel erősítenek meg.
Száradás után jön az égetés: kemencébe rakják, ahol megfelelő hőfokon kiégetik. Az égetés során a viasz teljes mértékben kiolvad a formákból, melyet később újra felhasználnak.
E kiolvadt viasz helyére kerül majd a bronz, amit 1200 Celsius-fokra melegítik fel.
A bronz beöntése a közlekedőedények törvénye szerint működik, a beömlő csatornák segítségével egyszerre, egyenletesen töltik fel a szobortestet. A formákat hűlni hagyják, majd lebontják róluk a külső és a belső magot, a beömlő csatornákat és a fémvázat.
És a végén csiszolással tökéletesítik a felületet. A bronzot régiesíti, patinát kap.